Isı Pay Ölçer Sistemleri

Isı Pay Ölçer Sistemleri ISI PAY ÖLÇER

Isı pay ölçer cihazı, merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda ısı giderlerinin daire sakinlerinin tüketime göre paylaştırılması için tasarlanmıştır. Her bir radyatör üzerine monte edilen ısı pay ölçer cihazları radyatörün tüketim değerini kaydeder ve dairelerin tüketim değerlerine göre ısı giderini paylaşmasını sağlar.

Isı pay ölçer her bir radyatörün yüzey sıcaklığını, yüzeye temas eden ve manipülasyonlara karşı korumalı sıcaklık sensörü ile ölçer. Ön tarafta bulunan sıcaklık sensörü ile de oda sıcaklığını ölçüp bu iki sensör arasındaki farka göre tüketim değerini hesaplar.

Bu ölçüm değeri ile radyatörün ısıl güç katsayısı ve pay ölçer ile radyatör arasındaki ısıl temas katsayısı kullanılarak gerçek tüketim değeri hesaplanır*.

* TS EN 834 standardında daha detaylı bilgi mevcuttur.

Nerelerde kullanılır? İçinde kalorifer peteği bulunan tüm binalarda kullanılabilir. Binanın yeni veya eski olması pay ölçer uygulamayı etkilemez.

Ne işe yarar? Her dairenin kaç paralık yakıt yaktığının tespitini sağlar. Adaletli bir dağılım ve % 40’a varan yakıt tasarrufu sağlar.

Tasarruf nasıl sağlanıyor? Isı faturası daire bazında çıkmaya başlayınca, daire sakinleri otomatik olarak ısı israfını keser. Pay ölçer bulunan evlerde sıcaklayınca cam açmak yerine, kalorifer kısılır.

Her daireye kaç pay ölçer takılır? Daire içinde bulunan her peteğe bir adet pay ölçer takılır. Eski veya yeni her radyatör peteğine montajı kolaylıkla yapılır.

Nasıl Çalışır? Pay ölçüm cihazı, peteğin ve odanın sıcaklığını ayrı ayrı ölçer. Aradaki ısı farkına göre tüketim hesaplar.

Ölçümler nasıl toplanır? Her pay ölçer içinde bulunan bir radyo vericisi sayesinde, topladığı verileri gönderir. Yetkili bina içine girmeden tüm tüketim verilerini toplar.

Pay Ölçer cihazının ömrü kaç senedir? Pay ölçüm cihazları 10 yıl ardından bir pil değişimi yapılmak sureti ile 20 yıl çalışmak üzere dizayn edilmiştir.

Pay Ölçer kullanmak yasal olarak zorunlu mu? Enerji verimliliği yasası (ısı paylaşım yönetmeliği) gereğince, merkezi sistemle ısınan dairelerin 2012 yılına kadar pay ölçer uygulamasına geçmesi gerekmektedir.

Menu

Danışmanlarımız

Murat Yaşar OLÇAY Enerji Danışmanı
Diğer Danışmanlar

Adres

Merkez

  • 0 (212) 590 91 24 (TEL)
  • 0 (549) 289 39 01 (GSM)
  • info@mkmenerji.com
  • Koza Mahallesi, Esenkent-Bahçeşehir Yolu Üzeri, Dumankaya Modern Sitesi, A1 Blok, Daire : 103 Esenyurt/İSTANBUL

Şube

  • 0 (212) 590 91 25 (TEL)
  • 0 (549) 289 39 00 (GSM)
  • Aşık Veysel Mah. Süleyman Demirel Cad. Kemal Sunal Sok. No : 3 Semerkand Residance, Daire : 25 Esenkent, Esenyurt/İSTANBUL

Bize Ulaşın