• Enerji Kimlik Belgesi
  • Isı Yalıtımı Danışmanlığı
  • Enerji Kimlik Belgesi 2
  • Enerji Kimlik Belgesi 3

Enerji EtüdüEnerji Etüdü, binalarda detaylı inceleme ve analizler yaparak tükettiğiniz enerjinin ne kadar verimli olduğunu ve ne kadarını tasarruf edebileceğinizi göstermek için hazırlanan enerji raporlarıdır.

Enerji etüdü, bina ve sanayi tesislerinin enerji tüketimleri ve enerji ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanır, enerji tasarruf potansiyellerini, atık ısı ve sera gazı salımlarını ölçerek, gereken tedbirleri teknik ve ekonomik açıdan ortaya koyar.

Binanızın enerji giderleri sadece faturalara bakılarak anlaşılmaz. Enerji giderlerinin analizi, iyileştirme ve tasarruf imkanlarının belirlenmesi için en iyi yöntem detaylı enerji etüdüdür.

Binanızda kullandığınız elektrik, doğal gaz, motorin vb. diğer enerji türlerinin verimliliklerin sadece faturalara bakıp analiz edilmesi size kısıtlı bir öngörü sağlar. Harcadığınız enerjinin verimli kullanıp kullanılmadığının analizi için enerji etüdü yaptırmalısınız.

Enerji Etüdü Yaptırma Yasal Zorunluluğu ve Cezalar

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nun 10uncu maddesine göre 2018 yılında uygulanacak olan idari para cezalarına ilişkin tebliğ  18.01.2018 30305 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır

Enerji verimliliği kapsamında verilen idari para cezalarında en düşük para cezası 980 liradan 1.121 liraya, en yüksek para cezası ise 98.524 liradan 112.780 liraya çıkarıldı.

Para cezaları yanlış ve/veya eksik bilgi verilmesi, hiç bilgi verilmemesi ve yerinde inceleme olanağını engelleyen tesislere uygulanacak.

Kanunun 7. Maddesi uyarınca inşaat alanı 20.000 m2 veya yıllık toplam enerji tüketimi 500 tep ve üzerinde olan ticari binalar, enerji yönetim birimi kurmak, 4 yılda bir etüt yaptırmak ve enerji yöneticisi bulundurmak ile yükümlüler.

Enerji Etütleri MKM Enerji gibi EVD şirketleri tarafından gerçekleştirilmelidir.

Copyright © 2016 www.mkmenerji.com Tüm hakları saklıdır. Yazılım hakları NF Web Tasarım’a aittir.Yukarı Kaydır